![](https://static.wixstatic.com/media/50422c5c844e4dd4a72ef5b3ee2cf8bd.jpg/v1/fill/w_288,h_192,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,blur_2,enc_auto/50422c5c844e4dd4a72ef5b3ee2cf8bd.jpg)
ἐν βιβλίῳ...
![Στιγμιότυπο 2018-09-09, 06.38.49.png](https://static.wixstatic.com/media/a2742e_27b6ec2c5a3b4050a2433853edc705f3~mv2.png/v1/fill/w_121,h_177,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/%CE%A3%CF%84%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B9%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%202018-09-09%2C%2006_38_49.png)
Άννα Βασιάδη
BA in English Language and Literature
MSc in Creative Writing
Περί αντικειμενικότητας
Το ότι η «ιστορία» δεν γράφεται και δεν αποδίδεται με αντικειμενικό τρόπο είναι πλέον αποδεδειγμένο. Διαβάζοντας τα περασμένα γεγονότα που διαμόρφωσαν το παρόν ενός τόπου ή ενός λαού, αναμένεις ότι θα επηρεάσουν αδιαμφισβήτητα και το μέλλον τους. Η ευθύνη για την καταγραφή μιας προσωπικής οπτικής βαραίνει και τον ίδιο τον συγγραφέα, αλλά όχι λιγότερο και τον αναγνώστη, που θα επεξεργαστεί με την σειρά του τις πληροφορίες.
Πότε, όμως, η έλλειψη αντικειμενικότητας μπορεί να αποτελέσει σοβαρή τροχοπέδη στην απόδοση της αλήθειας, στην διατήρηση της αίσθησης δικαίου και στην εκπαίδευση των επόμενων γενεών – εφόσον ήταν αμέτοχοι στη διαμόρφωση των συνθηκών που δημιούργησαν μια δεδομένη ιστορική στιγμή; Η προβληματική των υποκειμενικών συγγραμμάτων που προορίζονται για εκπαίδευση είτε ανηλίκων είτε ενηλίκων φαίνεται να έχει βαθιές ρίζες. Όταν πρόκειται για σχολικά εγχειρίδια η ευθύνη συγγραφής και επιλογής ανήκει στους κρατικούς φορείς. Στις περιπτώσεις των επιστημονικών συγγραμμάτων ή διατριβών που χρησιμοποιούνται με τη σειρά τους για την επιμόρφωση φοιτητών το μερίδιο ευθύνης μοιράζεται. Η υποκειμενικότητα με την οποία φιλτράρεται ένα κείμενο με ιστορικές αναφορές έγκειται σε πολιτικές, κοινωνικές και ψυχολογικές πεποιθήσεις, θέσεις και απόψεις. Ακόμα και κείμενα λογοτεχνικού χαρακτήρα δε μένουν ανεπηρέαστα, αφού η δική τους συμβολή είναι πρωτίστως υποκειμενική. Η επιλογή συγκεκριμένων, ωστόσο, κειμένων από καθηγητές ως υλικό μάθησης εντείνουν το ίδιο κλίμα σύγχυσης.
Κοντολογίς, ποτέ δεν ήταν επιτακτικότερη η ανάγκη να κρατούν οι μαθητές/φοιτητές τα μάτια τους ανοιχτά και το μυαλό τους σε ετοιμότητα ώστε να ασκούν κριτική και να επεξεργάζονται δημιουργικά τις γνώσεις που αποκτούν.
Καλή ακαδημαϊκή χρονιά!
A.B.